طرح مسکن رئیسی
بازار مسکن

فروش مسکن، متری ۳ میلیون! / شرایط خرید چیست؟ طرح مسکن رئیسی

دولت و حالا مجلس در صدد اجرای طرحی هستند که در آن قیمت هر متر واحد مسکونی ۲ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان است. خانه‌هایی که قرار است به دهک‌های درآمدی پایین تعلق بگیرد. این طرح مسکن رئیسی برای خانه‌دار کردن مردم است. اما جزئیات این طرح چیست؟

این طرح پیش از این هم در مجلس مطرح شده بود و حالا با چراغ سبز دولت، مجلس می‌خواهد این طرح را تصویب کند.

طرحی که به گفته نایب رییس کمیسیون عمران مجلس راهبری آن با رئیس جمهور است. اما مشخصات این طرح چیست؟

مشخصات طرح مسکن رئیسی

به گفته اسماعیل حسین زهی، نماینده مجلس، در این طرح قیمت تمام شده هر متر واحد مسکونی ۲ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان است. یعنی یک دهم متوسط قیمت کنونی مسکن در تهران.

قرار است سالانه یک میلیون مسکن ارزان ساخته شود و در اختیار دهک‌های پایین درآمدی قرار بگیرد. اما اینکه چند دهک پایین مشمول این طرح می‌شوند هنوز مشخص نشده است.

نکته دیگر اینکه در ساخت مسکن مهر تنها عرصه به متقاضیان واگذار می‌شد و اعیان به دولت تعلق داشت اما در این طرح گویا قرار است هم عرصه و هم اعیان این واحدها به متقاضیان واگذار شود.

متقاضیان باید هزینه واحدها را بپزدازند اما اعیان رایگان به آنها واگذار می‌شود.

اما سوالی که وجود دارد این است که این واحدهای مسکونی قرار است در کجا ساخته شود و زمین آن چگونه تامین می‌شود؟ آنگونه که نایب رییس کمیسیون عمران مجلس گفته قرار است زمین این واحدها از طریق مازاد زمین‌های دستگاه‌های اجرایی تامین شود.

یعنی دستگاه‌های اجرایی یا به عبارتی دولت باید زمین‌های مازاد خود را به وزارت شهرسازی منتقل کند و این وزارتخانه در این زمین‌ها واحدهای مسکونی بسازند. اما اینکه آیا این زمین‌های مازاد در داخل شهر است و یا خارج آن هنوز مشخص نشده است.

مشکل طرح مسکن جدید چیست؟

آنچه به نظر می‌رسد این است که هم دولت و هم مجلس، طرحی دارند که هنوز جزئیات آن مشخص نیست و برای آن برنامه‌ریزی نشده است. چون به طرح ساخت یک میلیون واحد مسکونی سالانه انتقادات زیادی وارد است.

مهم‌ترین نقد این است که دولت برای ساخت یک میلیون واحد مسکونی سالانه باید روزانه دو هزار و ۷۴۰ واحد مسکونی بسازد. یعنی در ۱۰ روز گذشته دولت باید نزدیک ۳۰ هزار واحد مسکونی را آماده کرده باشد که از برنامه جا نماند.

نکته بعد هزینه اجرای این طرح است. مجلس گفته قیمت هر متر واحد مسکونی دو میلیون و ۷۵۰ هزار تومان است اما در فروردین که هنوز قیمت فولاد و سیمان افزایش نیافته بود، رییس سازمان نظام مهندسی کشور حداقل قیمت ساخت یک متر واحد مسکونی را شش میلیون تومان اعلام کرد.

این یعنی یا طرح مجلس ایراد دارد و یا اینکه این دولت هم می‌خواهد هر متر واحد مسکونی را نصف قیمت به مردم بفروشد.

اما منابع آن را باید از چه طریق تهیه کند؟ به خصوص که براساس محاسبات تجارت‌نیوز برای ساخت چهار میلیون واحد ۱۶۸۰ هزار میلیارد تومان منابع مالی نیاز است که دولت ندارد. پس یا این وعده محقق نمی‌شود و یا دولت برای تحقق آن به منابع بانکی متوسل می‌شود که مردم باید منتظر تورم شدید باشند.

طرح جدید دولت و مجلس برای خانه‌دار کردن دهک‌های پایین درآمدی احتمالا تورم بالایی به اقتصاد و معیشت مردم وارد می‌کند.

دولت احمدی‌نژاد با انتشار ۴۲ هزار میلیارد تومان نقدینگی برای ساخت مسکن مهر، باعث ایجاد تورم ۴۲ درصدی شد. حالا دولت رئیسی با چند برابر این رقم، چه تورمی به مردم تحمیل می‌کند؟

شاید خوشت بیاد

خب ، یه کامنت بزار

خب ، ما ایمیلتو منتشر نمیکنیم خیالت راحت.